Admiral lord john Hay

The Bluejackets All Officer

Admiral lord john Hay

naval oficer and politician




Lord Hay

Aug 23, 1827

Lord John Hay is born in Geneva in Switzerland

Edit

Location: Europe



Hay joins the Navy

1839

Lord John Hay joins the Royal Navy

Edit

Location: Britain



Hay is Posted to HMS Vestal

1842

Lord John Hay is posted to HMS Vestal on the China station

Edit

Location: China



The Chinese Attack Ningpo

Mar 10, 1842

Chinese counter-attacked in an attempt to retake Ningpo, but were easily repelled

Edit

Location: Pearl River



The British Capture Chapu

May 18, 1842

The british capture Chapu. Many Chinese only surrendered after their defences had been breached and their enclosures set on fire by rockets. During the assault, nine British soldiers and sailors were killed and 55 wounded. One of the dead was Lieutenant-Colonel Nicholas Tomlinson, commander of the 18th (Royal Irish) Regiment.

Edit

Location: China



Osborn Transfers to HMS Columbine

May 19, 1842

Midshipman Sherard Osborn transfers to HMS Columbine in China

Edit

Location: China



Shanghai Captured

Jun 19, 1842

Shanghai captured by Gough and Admiral Sir William Parker

Edit

Location: China



Chinkiang is Captured

Jul 21, 1842

Chinkiang is captured. The military commander of the city, Hai-lin, ordered his own house to be set alight and burned to death rather than surrender.

Edit

Location: China



The Chinese Request Peace

Aug 17, 1842

The Chinese request peace with the British ending the war

Edit

Location: China



The Treaty of Nanking

Aug 29, 1842

The Treaty of Nanking is signed on board HMS Cornwallis. This treaty allowed the British to carry on their mercantile transactions with whatever persons they please and opened the Treaty Ports of Guangzhou, Amoy, Foochow, Shanghai and Ningpo to all traders. It also gave the island of Hong Kong to the British.

Edit

Location: China



War Reparations From China

Mar 03, 1843

Five wagons arrive at the mint in London with the first instalment of the war reparations from China.

Edit

Location: Britain



Hay is Promoted to Lieutenant

Dec 19, 1846

Lord John Hay is promoted to Lieutenant

Edit

Location: China



Lord Hay Transfers to HMS Spiteful

Jan 15, 1847

Lord John Hay transfers to HMS Spiteful and is sent to the East Indies

Edit

Location: China



Lord Hay Transfers to HMS Powerful

Apr 16, 1848

Lieutenant Lord John Hay transfers to HMS Powerful in the Mediterranean

Edit

Location: Mediterranean



Lord Hay is Posted to HMS St. George

May 05, 1851

Lieutenant Lord John Hay is posted to HMS St. George, the guard ship of Devonport

Edit

Location: Plymouth



Lord Hay is Promoted to Commander

Aug 28, 1851

Lieutenant Lord John Hay is promoted to Commander

Edit

Location: Britain



Lord John Hay is Given HMS Wasp

Aug 21, 1852

Commander Lord John Hay is given command of HMS Wasp. The ship is dispatched to the Mediterranean, and later to the Black Sea during the Crimean War

Edit

Location: Black sea



Supplying Batteries At Sevastopol

Oct 18, 1854

The Naval Brigade brings in powder to the battery from a wagon under very heavy fire, a shot having disabled the horses to the battery at Sevastopol

Edit

Location: Sevastopol



Battle of Balaclava

Oct 25, 1854

.

Edit

Location: Balaklava



Hewett Takes the Initiative

Oct 26, 1854

Acting-Mate Hewett was in charge of the Right Lancaster Battery at Sebastopol. He was ordered to spike his gun and retreat. However, he realised that this order was a mistake so he took it on himself to ignore the order. He and his men then pulled down the parapet of the battery so that they could point it at the advancing enemy.

William Hewett is given an immediate field promoted to Lieutenant for his actions, which he will need to confirm by passing his exams when he gets back to Portsmouth

Edit

Location: Sevastopol



Battle of Inkerman

Nov 05, 1854

The Naval Brigade force Russian sharp shooters out from caves and then hold the area

Edit

Location: Crimea



HMS Wasp is Paid Off

Nov 27, 1854

HMS Wasp is paid off in Sheerness after returning from the Crimean War and Lord John Hay is promoted to Captain

Edit

Location: Sheerness



Lord Hay is Given HMS Tribune

Nov 28, 1854

Captain Lord Hay is given command of HMS Tribune and sent back to the Black Sea

Edit

Location: Black sea



Lord John Hay is Knighted

Jul 05, 1855

Captain Lord John Hay is knighted as a Companion of the Order of the Bath

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Given HMS Forth

Dec 08, 1855

Captain Lord Hay is given command of HMS Forth

Edit

Location: Britain



Hay is Elected as the Mp for Wick

Apr 11, 1857

Lord Hay is elected as the Member of Parliament for Wick as part of the Liberal party

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Given HMS Odin

Sep 20, 1859

Captain Lord Hay is given command of HMS Odin in the East Indies and China station

Edit

Location: China



Lord Hay is Promoted to Commodore

Jul 08, 1861

Captain Lord Hay is promoted to Commodore in China

Edit

Location: China



Lord Hay is Elected Mp for Ripon

Feb 26, 1866

Lord Hay is elected as the Member of Parliament for Ripon as part of the Liberal party

Edit

Location: Britain



Fifth Naval Lord

Apr 10, 1866

Lord Hay is appointed as a Commissioner of the Admiralty. Through this post he becomes the Fifth Naval Lord then Fourth Naval Lord at the Admiralty. He holds these positions as a Member of Parliament and a member of the governing Liberal party.

Edit

Location: Britain



Junior Naval Lord

Dec 18, 1868

Lord Hay is appointed as the Junior Naval Lord

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Given HMS Hotspur

Nov 14, 1871

Lord Hay resigns his seat in Parliament and is given command of HMS Hotspur in Devonport as part of the Channel Squadron

Edit

Location: Plymouth



Lord Hay Becomes 2 in C of the Channel Squadron

Nov 14, 1871

Lord Hay is made the Second-in-Command of the Channel Squadron

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Promoted to Rear-Admiral

May 07, 1872

Lord Hay is promoted to Rear-Admiral

Edit

Location: Britain



Lord Hay Marries

Jun 08, 1876

Lord Hay marries Christina Lambert. She is the youngest daughter of another member of the Liberal party.

Edit

Location: Britain



Lord Hay Becomes C in C of the Channel Squadron

Nov 10, 1877

Lord Hay is made the Commander-in-Chief of the Channel Squadron and hoisted his flag on HMS Minotaur

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Promoted to Vice-Admiral

Dec 31, 1877

Lord Hay is promoted to Vice-Admiral

Edit

Location: Britain



Second Naval Lord

Apr 28, 1880

Lord Hay is made the Second Naval Lord at the Admiralty

Edit

Location: Britain



First Naval Lord

May 15, 1880

Lord Hay is made the First Naval Lord at the Admiralty

Edit

Location: Britain



Lord Hay Becomes C in C of the Mediterranean

Feb 07, 1883

Lord Hay is made the Commander-in-Chief of the Mediterranean

Edit

Location: Mediterranean



Lord Hay is Promoted to Full Admiral

Jul 08, 1884

Lord Hay is promoted to full Admiral

Edit

Location: Britain



First Naval Lord

Feb 15, 1886

Lord Hay is appointed as the First Naval Lord at the Admiralty when the Marquis of Ripon became First Lord of the Admiralty. This was a political appointment, so he had to stand down just five months later when William Gladstone's Liberal Government fell from power

Edit

Location: Britain



Lord Hay is Made C in C of Devonport

May 25, 1887

Lord Hay is made the Commander-in-Chief of Devonport

Edit

Location: Plymouth



Lord Hay is Promoted to Admiral of the Fleet

Dec 15, 1888

Lord Hay is promoted to Admiral of the Fleet

Edit

Location: Britain



Lord Hay Retires

Aug 1892

Lord Hay retires from the Royal Navy

Edit

Location: Britain



Lord Hay Dies

May 04, 1916

Lord Hay dies in his home Fulmer Place, at Fulmer in Buckinghamshire

Edit

Location: Britain